Pieniądze z podatków mają iść na pomoc najbardziej poszkodowanym firmom i przedsiębiorcom. Branże najbardziej dotknięte przez pandemie otrzymają wsparcie z nowych podatków.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji o oddawaniu osocza zapowiada nowe podatki
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji o oddawaniu osocza zapowiada nowe podatki

Do przedstawienia nowych podatków – będzie ich kilka, doszło na konferencji premiera Mateusza Morawieckiego wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Głównym tematem wystąpienia było oddawanie osocza przez ozdrowieńców COVID-19. Minister zdrowia apelował, a premier zapowiadał szereg ulg dla oddających.

Nowe podatki już wkrótce

Zapowiedziane zostały następujące podatki: podatek cukrowy – premier tłumaczył, że „Chodzi o zdrowie Polaków”, podatek od alkoholu w małych butelkach, podatek od spółek CIT oraz podatek handlowy. Pieniądze z zebranych danin mają trafić do najbardziej poszkodowanych przedsiębiorców przez pandemię koronawirusa.

Nie płacisz? Dostaniesz karę: Zapukają do twoich drzwi, kontrole już trwają

Premier dał do zrozumienia również, że wprowadzenie nowych podatków będzie miało pozytywny wpływ. Przypomniał, że estoński CIT oraz rozliczenia PIT-u w systemie ryczałtowym pozwoli na zachowanie 8 mld złotych w portfelach Polaków.

Mówiąc o zdrowiu obywateli premier miał na myśli produkty o dużej zawartości cukru. Z uwagi na to, że te właśnie produkty będą droższe to Polacy będą sięgać po nie rzadziej. Morawiecki dodał również, że tego typu rozwiązania zostały wprowadzone w innych europejskich państwach. Niestety nie wiemy nic na temat skuteczności, czy faktycznie nowy podatek wpłynął na obywateli tych krajów pozytywnie czy nie.

Może Cię zainteresuje: Podróżujesz? Nowa lista zakazów od dziś.