fbpx
Kalkulator loader
X
-

Dlaczego kalkulator zdolności kredytowej jest tak ważny? Starając się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny powinieneś poznać swoją zdolność kredytową. Jest to jeden z ważniejszych wyznaczników przyznania lub odrzuceniu wniosku o pożyczkę.

W momencie, gdy wysyłasz zapytanie do banku czy to przez internet czy w oddziale, w pierwszej kolejności bank sprawdzi twoją wiarygodność finansową. Mianowicie zostaniesz poproszony o przedstawienie dokumentów o dochodach i kosztach utrzymania gospodarstwa domowego. Banki czy inne instytucje finansowe są zobowiązane do sprawdzenie twojej wiarygodności finansowej i obliczenie zdolności kredytowej z prostego powodu. Kredytobiorcę musi być stać na spłacanie zaciągniętego zadłużenia. Wiąże się to ze spłacaniem comiesięcznych rat kredytu gotówkowego lub hipotecznego.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Obliczenie zdolności kredytowej na własną rękę może być uciążliwe i czasochłonne. Dodając jeszcze do tego, że każdy bank posiada własne kryteria przyznawania dodatkowych środków finansowych z tytułu kredytu. To wszystko skłania nas do wyciągnięcia ręki o pomoc w celu symulacji naszej wiarygodności finansowej.

Na szczęście banki chętnie pomagają w tego typu przypadkach. Jeżeli podjąłeś decyzję o skontaktowaniu się z instytucją finansową w celu obliczenia zdolności kredytowej powinieneś przygotować kilka dokumentów. Potrzebne będzie wyciągnięcie z nich informacji o twoich dochodzie, dochodzie innych członków rodziny będzie tu atutem. Należy również pamiętać o przedstawieniu wiarygodnych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.

Po przedstawieniu owych danych pracownikowi banku jest w stanie przedstawić Ci kwotę kredytu jaką możesz otrzymać w wybranym przez ciebie dogodnym czasie spłaty. Maksymalna kwota pożyczki lub kredytu będzie różnić się w zależności od ilości miesięcznych rat na spłatę. Istnieje również bardzo prosty i szybki sposób symulacji zdolności kredytowej. Możesz skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej na tej stronie, lecz pamiętaj, że przedstawiona kwota nie jest finalna. W celu poznania ostatecznej decyzji należy skontaktować się z wybraną instytucją finansową.

Jak działa kalkulator zdolności kredytowej online?

Pewnie zadajesz sobie pytanie czy poradzisz sobie z obsługą narzędzia dostępnego w naszym portalu. Kalkulator zdolności kredytowej został przygotowany w taki sposób, by był on prosty i zrozumiały w obsłudze. Zaczynając od góry podajesz miesięczny dochód gospodarstwa domowego netto, czyli pieniądze, które otrzymujesz „na rękę”. Kolejna wartość jaką należy podać to okres kredytowania kredytu. W naszym kalkulatorze masz możliwość obliczenia zadłużeń nawet na 35 lat. Daje to możliwość obliczenie nie tylko kredytów gotówkowych, ale i hipoteczny, zwanych również mieszkaniowymi. Jak wiadomo wzięcie kredytu na dom czy mieszkanie wiąże się z ogromnym kosztem, a c o za tym idzie wzięciem kredytu na długi czas spłaty.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest podanie oprocentowania nominalnego zadłużenia, którym jesteś zainteresowany. Każda oferta banku posiada taki wskaźnik, należy ją odszukać w propozycji i wpisać w odpowiednim okienku w naszym kalkulatorze. Do wyboru masz również typ rat, w większości przypadków bank zapyta czy chcesz spłacać pożyczkę w ratach równych czy malejących.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bardzo ważne jest przedstawienie swoich kosztów życia. W skład nich wchodzą liczba osób w gospodarstwie domowym, limity na kartach kredytowych i rachunkach. Zobowiązania pożyczkowe w innych bankach oraz opłaty stałe. Podanie tych wszystkich danych pozwoli na symulację maksymalnej kwoty kredytu przy założonym czasie spłaty.

Kalkulator zdolności kredytowej to uniwersalne narzędzie i może służyć do obliczenia możliwości finansowych np. dla banku PKO BP, ING, mBank, Pekao. Jest on dostępny w naszym serwisie online, całkowicie za darmo, symulacja w ciągu kilku sekund od podania danych.

Obliczanie zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa, a bank

Przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego przez bank brane pod uwagę są również inne aspekty dochodu. Chodzi o rodzaj otrzymywanego wynagrodzenia, staż pracy, wiek, stan cywilny, a nawet wykształcenie. Jest to tak zwana analiza jakościowa kredytobiorcy. Analiza, którą przedstawiłem wcześniej w artykule to analiza ilościowa, która miała na celu wyliczenie czysto matematyczne możliwości finansowych przez kalkulator zdolności kredytowej. W przypadku, gdy pracownik banku zabiera się za obliczanie zdolności jak widać brany pod uwagę jest również czynnik ludzki.

Z pewnością lepsze warunki na kredyt gotówkowy czy hipoteczny dostanie osoba z umową o pracę na czas nieokreślony, niż kredytobiorca posiadający umowę zlecenie. Wydaje się, że w tym przypadku kredytobiorca nie posiadający udokumentowanego stałego zatrudnienia nie będzie w stanie starać się o kredyt mieszkaniowy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze sprawdzenie kredytobiorcy w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. W ich bazie znajduje się informacje o zaciągniętych i spłaconych zadłużeniach. Dla banku dostępne są również dane o terminowości spłat, bankier otrzyma wiadomość o ewentualnych opóźnieniach w spłatach.