Z planu waloryzacji emerytur dowiadujemy się, że w przyszłym roku wysokość emerytur ma zostać podniesiona o przynajmniej 50 złotych. Nowelizacja ustawy ma zostać przedstawiona Radzie Ministrów w tym roku.

Plan waloryzacji emerytur zakłada podwyżki o przynajmniej 50 zł
Plan waloryzacji emerytur zakłada podwyżki o przynajmniej 50 zł

Czytaj też: Zmiany w bankach, godziny dla seniorów

W uzasadnieniu czytamy o kierunku idącym ku poprawie osób pobierających najniższe świadczenia.

„Pomimo wprowadzonych zmian idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania”

Waloryzacja kwotowo-procentowa

W waloryzacji kwotowo-procentowej chodzi o podniesienie emerytur o wskazany procent w planie. Dla roku 2021 przewidziano podwyżkę o 4,16 proc, kwota podwyżki nie może być jednak niższa od 50 złotych. Podsumowując, im wyższą emeryturę dostajesz, tym podwyżka będzie większa.

Warto wiedzieć: Pieniądze na docieplenie domu oraz wymianę pieca – nawet do 37 000 zł

Wszyscy emeryci, którzy pobierali emeryturę w kwocie 1200 złotych od nowego roku będą otrzymywać 1250 złotych brutto. Może też okazać się, że wskaźnik waloryzacji będzie wyższy od 4,16 proc., lecz prawidłowy wskaźnik podany zostanie dopiero w lutym 2021 roku.

Zawarte zmiany w dokumentach nowelizacji ustawy mówią również o wysokości najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Od nowego roku kwota jaką otrzyma rencista to 937,50 złotych minimum.