Z dniem 21 października 2020 roku. ruszyła możliwość składania wniosków do drugiej tury programu rządowego „Czyste Powietrze”. Wyższa kwota jak przy pierwszej części – do 37 000 zł.

Dofinansowanie na docieplenie domu oraz wymianę pieca. Rusza truga turea programu rządowego "Czyste powietrze"
Dofinansowanie na docieplenie domu oraz wymianę pieca. Rusza druga tura programu rządowego „Czyste powietrze”

Czytaj też: Kary dla banków, hipoteki frankowe

Dla kogo są pieniądze?

Pieniądze otrzymać mogą właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych. Dotacja udzielana jest na 60% poniesionych kosztów z tytułu eko-inwestycji. Aby otrzymać dofinansowanie fochód miesięczny na osobą nie może przekroczyć 1400 zł w przypadku gospodarstwa wielorodzinnego oraz 1960 zł dla gospodarstwa jednoosobowego.

Warto wiedzieć: Dopłaty nawet 1500 plus. Nowy program rządowy.

Osoby, które będą starały się o dofinansowanie „Czyste Powietrze” posiadający dochód roczny do 100 tys. zł mogą liczyć na maksymalną kwotę w wysokości 25 tys. zł. Pieniądze mogą zostać wykorzystane do wymiany źródła ciepła lub montażu paneli fotowoltaicznych.

Gdzie złożyć wniosek?

Wszystkie potrzebne zaświadczenia znajdują się w urzędach gminy. Wniosek można przesłać pocztą lub skorzystać z internetowej platformy ePUAP.

Nałożony obowiązek dla Małopolski


Obowiązująca uchwała antysmogowa dla Małopolski nakłada obowiązek wymiany pieców pozaklasowych do końca 2022 roku. Kotły 3. lub 4. klasy trzeba należy wymienić do końca 2026 roku, natomiast kocioł 5. klasy zakupione przed 1 lipca 2017 r. można używać do końca jego żywotności.
Urządzenia na paliwa stałe muszą spełniać wymagania eko-projektu, posiadać automatyczny podajnik paliwa i nie można w nich montować rusztu awaryjnego (z wyjątkiem pieców zgazowujących drewno).