Przełom w walce z koronawirusem, amerykański koncern farmaceutyczny ogłasza wynalezienie skutecznej szczepionki na COVID-19. Premier wspomniał o przełomie na konferencji.

Szczepionka na COVID zostaje wynaleziona przez koncern Pfizer
Szczepionka na COVID zostaje wynaleziona przez koncern Pfizer

Czytaj też: Nowe obostrzenia. Kwarantanna Narodowa. Kiedy? To już prawie pewne

Informacja o skuteczności działania szczepionki na COVID została podana w poniedziałek 9.11.2020 roku. Koncern Pfizer wraz z niemiecką firmą BioNTech podały do wiadomości, że ich produkt jest skuteczny w 90 proc. Do testów przystąpiło 43 tys. ochotników, na tą chwilę brak danych odnośnie niepożądanych skutków ubocznych.

Kiedy szczepionka trafi do Polski?

Przełom został ogłoszony po przejściu przez szczepionkę 3 fazy testów. Naukowcy bez wyjątków twierdzą, iż nie zauważyli skutków ubocznych wywołanych przez nowy produkt u pacjentów. Zgadzają się ze sobą, że szczepionka może trafić do dystrybucji i można zacząć podawać ją ludziom.

Premier podkreślił, że to przełom w walce z koronawirusem i zapewnił, że szczepionka trafi do Polski. Umowa ma zostać podpisana już w środę, a dostawy mają zostać rozłożone proporcjonalnie do wielkości populacji mieszkańców państw Unii Europejskiej. Ma to być ok. 20 milionów szczepionek, które zostaną dostarczone jak najszybciej to możliwe.

Warto wiedzieć: Szpital COVID-19 nie przyjmuje pacjentów. Poważne braki w personelu

Z informacji otrzymanych bezpośrednio od koncernu Pfizer wynika, że może on wyprodukować 50 milionów sztuk szczepionki do końca roku. Pierwsze szczepienia mają zostać przeprowadzone w USA z uwagi na podpisanie przez rząd Stanów Zjednoczonych umowy o dostawę produktu. Kontrakt opiewający na 2 mld dolarów ma zapewnić Amerykanom 100 mln dawek szczepionki.