Premier przedstawił najnowszy raport dotyczący walki z pandemią COVID-19 i ogłosił nowe obostrzenia. Jeżeli przyrost zachorowań nie wyhamuje to czeka nas całkowity lockdown.

Kwarantanna Narodowa. Całkowity Lockdown
Kwarantanna Narodowa. Całkowity Lockdown

Czytaj też: Wielka Brytania wprowadza całkowity lockdown

Ma do tego dojść w momencie, jeżeli epidemia dotknie 70-75 osób na 100 tys. mieszkańców. Będzie skutkowało to wprowadzeniem zakazu przemieszczania się oraz wprowadzeniem zasad narodowej kwarantanny. Od soboty zostają wprowadzone mniejsze obostrzenia takie jak: zmiana trybu nauki w szkołach, zamknięcie galerii handlowych oraz zawieszenie działalności związanych z kulturą – kino oraz teatr. Decyzja o tym czy zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna ma zapaść w ciągu 7 – 10 dni.

Kwarantanna Narodowa – co to takiego?

Najlepiej przedstawić to na obrazie „Etapy zasad bezpieczeństwa” przedstawionym na konferencji oraz udostępnionym na Twitterze Kancelarii Premiera.

Jak widać Narodowa Kwarantanna to ostateczny punkt oznaczony kolorem czarnym. Jeżeli zostanie wprowadzona można by powiedzieć „strefa czarna” zostanie zastosowane „poważne ograniczenie działalności gospodarczej.” Co może znaczyć zakazem działalności firm i przedsiębiorstw.

Warto wiedzieć: Pieniądze dla firm. Nowa tarcza antykryzysowa

Minister Zdrowia przedstawił treny krótkookresowe, z których wynika że liczba zachorowań ma się ustabilizować na przedziale 25 – 30 tys. Przestrzegając obywateli, że nieprzestrzeganie może doprowadzić do wzrostu zachorowań o kolejne 600 tys. osób.

Pełna lista obostrzeń obowiązujących od 07.11.2020 roku dostępna na portalach Kancelarii Premiera:

Łudząco podobne do tych znanych nam z początku pandemii. Miejmy nadzieje, że wprowadzenie tak ostrych restrykcji pomoże załagodzić tempo wzrostu zachorowań.