Ofiarą ataku padł Banki PKO BP. Atak polega na zachęceniu przez oszustów do aktualizacji aplikacji banku, którą możemy pobrać przez reklamę wyświetlającą się w mediach społecznościowych. To złośliwe oprogramowanie do kradzieży pieniędzy!

Atak na PKO Bank Polski - uważaj na oszustów
Atak na PKO Bank Polski – uważaj na oszustówZłośliwe oprogramowanie ma na celu infekcję urządzenia na którym to zainstalowany zostaje program. Wykrada on dostęp do konta bankowego, a co za tym idzie kradzież pieniędzy.

Szybka reakcja CERT Polska

Informację do wiadomości podało CERT Polska – to właśnie w ich kwestii leży bezpieczeństwo w Internecie. Działają oni w strukturach państwowego instytutu badawczego NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerów).

Informacje można znaleźć na Twitterze:

Warto również dodać stronę CERT Polska do obserwowanych. Może to uchronić cię przed kolejnym atakiem.

Jak rozpoznać atak na konto bankoweKażdego dnia pojawiają się nowe zagrożenia płynące z sieci. Najbardziej popularną metodą oszustów jest podszywanie się pod znane marki. Banki oczywiście padają atakami najczęściej z wiadomych powodów. To właśnie w ich systemach znajdują się nasze “cyfrowe” pieniądze.

Dosłownie parę dni temu pisaliśmy też o ataku na Allegro i fałszywej aplikacji “Allegro Kredyty”, która wykradała dane do konta bankowego.

Unikaj podejrzanych linków, reklam oraz przede wszystkim nie pobieraj podejrzanych aplikacji na swój telefon. Instytucje takie jak banki nigdy nie poproszą cię o podanie loginu czy hasła do twojego rachunku.

Warto śledzić kanały informacyjne banków, instytucji zajmujących się bezpieczeństwem w sieci, takich jak CERT lub strony internetowe mówiący o tych problemach. Infolinie banków są do twojej dyspozycji przez cały czas. Jeżeli nie jesteś pewny/a pochodzenia reklamy czy aplikacji skontaktuj się z konsultantem banku lub zaciągnij informacji w mediach.

Czytaj dalej