Certyfikacja pojazdu załogowego Dragon 2 została zakończona. Integrację kapsuły Dragon 2 z rakietą Falcon 9 udało się przeprowadzić bez problemów. Wszystko zostało dokładnie sprawdzone, gdyż chodzi tu o lot załogowy.

SpaceX za kilka lat chce postawić człowieka na księżycu
SpaceX za kilka lat chce postawić człowieka na księżycu

Po tym jak na początku sierpnia pełnym sukcesem zakończyła się misia testowa kapsuły Dragon 2 przestano używać oznaczania SpX-DM2. Od tej chwili wszystkie loty załogowe będą miały oznaczenie USCV, a dla lotów SpaceX także oznaczenie „SpaceX Crew„. Już 15 listopada 2020 o godzinie 01:49 ma odbyć się lot USCV-1 – w misji biorą udział 4 osoby.

Cel załogowej misji USCV-1

Celem misji USCV-1 jest dokowanie i pozostanie załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ta misja ma mieć ogromny wpływ na dalszy rozwój SpaceX i NASA. Nie tak dawno podana do informacji, że w najbliższej przyszłości planowane jest lądowanie na Księżycu wraz z załogą.

Może Cię zainteresować: Załogowa misja SpaceX przełożona na połowę listopada

Oświadczenie, które mogliśmy poznać 28 kwietnia przedstawiało 3 firmy chcące wyprodukować lądownik księżycowy. Oczywiście na liście znalazła się firma Elona Muska SpaceX, a wraz z nią Blue Origin oraz Dynetics. Lądownik i plan misji miał zostać przygotowany do 2024 roku. Każda z firm zaproponowała swoje rozwiązanie technologiczne.

Koncepcje lądowników księżycowych - Dynetics, SpaceX, Blue Origin
Koncepcje lądowników księżycowych – Dynetics, SpaceX, Blue Origin

W punktacji NASA najniższą ocenę otrzymał SpaceX, aczkolwiek chcąc udowodnić, że są oni w stanie podołać zadaniu przeprowadzą bezzałogowa misję swojego lądownika jeszcze w 2022 roku. Pozostaje nam czekać na rozwój sytuacji i porcję kolejnych informacji.