Wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty kredytu

Nie radzisz sobie ze spłatą kredytu hipotecznego? Program "Wakacje kredytowe" wchodzi w życie. Nie obejmie one jednak wszystkich nieruchomości zakupionych na kredyt.
Wakacje kredytowe dają możliwość wstrzymania spłacania kapitału. Nowy program wsparcia kredytobiorców.
Wakacje kredytowe dają możliwość wstrzymania spłacania kapitału. Nowy program wsparcia kredytobiorców. / fot. Braňo & Ethan Robertson

Aby skorzystać z wakacji kredytowych należy złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kapitału w banku, który udzielił Ci kredytu hipotecznego. Z programu skorzystają kredytobiorcy, którym udzielono pożyczki na zakup nieruchomości w walucie polskiej, która nie jest kredytem indeksowanym.

Na jaki czas wakacje kredytowe?

Począwszy od 1 sierpnia 2022 r. każdy kredytobiorca, który skorzysta z wakacji kredytowych będzie mógł odłożyć cztery raty do końca tego roku. Dodatkowo w przyszłym roku będzie można odłożyć jedną ratę na kwartał.

O tym pisaliśmy wcześniej: Szykuje się wsparcie dla kredytobiorców, dopłaty rządowe

Należy pamiętać, że odroczenie spłaty dotyczy tylko kapitału kredytu, opłaty z tytułu ubezpieczeń dotyczących zawartych umów pozostają bez zmian i należy je opłacać. Wakacje kredytowe mogą zostać nałożone tylko na jedną umowę kredytu hipotecznego –  zaspokojenie własnych potrzeb.

Bank w ciągu 21 dni od otrzymania wniosku potwierdza kredytobiorcy zawieszenie spłaty oraz przekazuje wysokość należności jaką należy spłacać z tytułu ubezpieczenia.

To Cię może zainteresować: Kolejny miesiąc, kolejna podwyżka stóp procentowych

Tematy: Inflacja Kredyt Stopy procentowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *