Ile wyniesie rata kredytu po podwyżkach stóp procentowych

Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej wiele osób, które zaciągnęły kredyt poważnie odczuje zmianę w portfelu. Wysokość raty może podskoczyć nawet o kilkaset złoty względem zeszłych miesięcy.
Kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt zastanawiają się ile wyniesie rata kredytu po podwyżkach stóp procentowych
Kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt zastanawiają się ile wyniesie rata kredytu po podwyżkach stóp procentowych

Wszystkie stopy procentowe zostają podniesione o 75 pkt bazowych – taką decyzję podjęła Rady Polityki Pieniężnej w marcu.

Wynikowo wysokość stawek referencyjnych WIBOR® 3M i 6M zostaje zwiększona w kolejności o 3,91 proc i 4,30 proc. Znaczy to, że wraz ze wzrastającą stawką bazową wzrasta też oprocentowanie kredytu. Ustalane jest ono na podstawie trzymiesięcznego WIBORU® powiększonego o 2,3 pp. marży.

Polacy ruszyli masowo do banków Wzmożone wypłaty pieniędzy z bankomatów

O ile wzrośnie miesięczna rata kredytu?

Porównajmy kredyt w wysokości 250 tys. zł wzięty na 30 lat. Rata takiego kredytu przed podwyżkami jeszcze w październiku ubiegłego roku wynosiła 994,31 zł. Na obecną chwilę posiadacze kredytu w tej wysokości będą musieli zapłacić miesięcznie 1532,80 zł. To wzrost miesięcznych wydatków o 538,49 zł.

Sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna dla osób, które będą chciały wnioskować o kredyt hipoteczny. Oprocentowanie ustalone na podstawie WIBOR® 3M w wysokości 8,91 proc. powiększonej o 2,3 pp. marży zwiększa niewyobrażalnie wysokość rat kredytów. Przy wybraniu kredytu 250 tys. zł na 30 lat miesięczna rata kredytu wyniesie ok. 2421 zł.

Na co bank zwraca uwagę przy udzielaniu kredytu? Jakie czynniki wpływają na udzielenie kredytu gotówkowego przez bank

Tematy: Kredyt Stopy procentowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *