Już od 10 października 2020 roku cała Polska przechodzi w stan strefy żółtej. Maseczki w strefie publicznej wracają. Zobacz co jeszcze się zmienia.

Cała Polska w Żółtej strefie od 10 października 2020 roku
Cała Polska w Żółtej strefie od 10 października 2020 roku


Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz lokalach gastronomicznych już od soboty.
Tylko osoby z odpowiednim zaświadczeniem lekarskim zostają zwolnione z tego obostrzenia.

Gdzie musimy nosić maseczki?


W momencie wprowadzenia zmian w życie, czyli w sobotę maseczki trzeba będzie nosić wszędzie. W przestrzeni publicznej, w sklepach, autobusach czy po prostu idąc chodnikiem.

Zmiany w lokalach gastronomicznych


Oczywiście nakaz zakrywania ust i nosa maseczką jest bezwzględny w lokalach gastronomicznych. Dodatkowo należy będzie zachować odległość w przestrzeni od innych ludzi. Na każdego człowieka ma przypadać minimum 4 m2. Miejsca do tańczenia zostają wyłączone i zakazane.

Czerwone i żółte strefy. Jakie różnice.

Największą zmianą jaką da się zauważyć w strefach czerwonych to godziny otwarcia lokali. Mogą one być czynne wyłącznie w godzinach 6:00 do 22:00.

Imprezy okolicznościowe i kulturalne


W strefie czerwonej od 17 października zostaje wprowadzony limit gości na imprezach okolicznościowych. Maksymalna liczba osób to 50, dla stref żółtych limit to 75 osób. Wydarzenia kulturalne, które będą odbywać się w przestrzeni zamkniętej mogą przyciągnąć jedynie 25 proc. widowni. Taka sama zasada dotyczy kin.
Dla imprez plenerowych w strefach żółtych limit postawiony został na wysokości 100 osób, każda z nich musi zajmować powierzchnię 5 m2. W strefach czerwonych wprowadzony zostanie absoluty zakaz organizacji i uczestnictwa wydarzeń kulturalnych.

Zakaz zgromadzeń

Zakaz zgromadzeń zostaje ustalony dla grup powyżej 150 osób. Nie wolno zbierać się w większych grupach. Odległość jaką grupa od grupy ma zachować (do 150 osób)
to 100 m.

Zniesiony zostanie obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na Covid-19 podczas porad telefonicznych.

Czytaj dalej