Wszyscy lekarze walczący z COVID-19 otrzymają dodatkowe pieniądze

Nowelizacja ustawy covidowej przewiduje podwyżki dla służby zdrowia. Wszyscy pracownicy angażujący się w walkę z koronawirusem mają otrzymać dodatek do pensji. Sprawa wzbudzała ogromne emocje w sejmie z powodu błędnego głosowania.
Podwyżki dla lekarzy angażujących się w walkę z COVID-19
Podwyżki dla lekarzy angażujących się w walkę z COVID-19

Z doniesień płynących z sejmu – posłowie PIS, którzy byli za wprowadzeniem poprawki zarzekali się, że głos oddali przez pomyłkę. Dało to efekt tego, iż nazajutrz została zgłoszona kolejna nowelizacja ograniczająca dodatkowe fundusze. Pieniądze na walkę z COVID-19 mają dostać tylko Ci medycy, których to do pracy wyznaczył wojewoda.

Wchodzące w życie przepisy gwarantują dodatek pieniężny w postaci 100 procent wynagrodzenia wszystkim pracownikom ochrony zdrowia angażujących się w walkę z COVID-19. Bardzo ważnym jest to, że wynagrodzenia mają zostać naliczane od 5 września. Można by powiedzieć, że lekarze otrzymają 13, a nawet 14 pensję. Podobna sytuacja ma się w przypadku emerytur w przyszłym roku – pisaliśmy o tym kilka dni temu.

Zagłosowali przez pomyłkę dając dodatkowe 100 procent wynagrodzenia dla lekarzy

Podczas układania pierwotnej wersji noweli założono, że dodatkowe wynagrodzenie otrzyma personel medyczny wyznaczony przez wojewodę do walki z koronawirusem. Aczkolwiek dokument po trafieniu do Senatu został zmodyfikowany na korzyść całej służby zdrowia. Poprawka senacka zakłada przekazanie 100 procent wynagrodzeń wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy przyczyniają się do odparcia ataku COVIDa.

Nie płacisz? Dostaniesz karę: Zapukają do twoich drzwi, kontrole już trwają

I tak oto posłowie PIS głosują za nowelizacją bez zapoznania się z treścią zmian. Wytłumaczenie jakie zostało wystosowane do obywateli to takie, że poprawka senacka została przegłosowana przez pomyłkę. Szkoda, że taka „pomyłka” będzie kolejny raz sfinansowana z kieszeni podatników – nie zapomniano oczywiście i tego usprawiedliwić. Tłumacząc się, iż podwyżki w całej służbie zdrowia byłyby zbyt dużym obciążeniem dla budżetu państwa. Z noweli wynika również to, że dodatki finansowe otrzymają również lekarze, którzy udzielają wyłączenie teleporad.

Publikacja pierwotnej noweli opóźniona

Po zorientowaniu się w sytuacji Prawo i Sprawiedliwość wystosowało natychmiastową nowelizację naprawczą, która ma przywrócić wersję przed zmianami Senatu. Nowela została uchwalona następnego dnia, jednak Senat projekt odrzucił, tłumacząc, że jest on niezgodny z konstytucyjną zasadą równości.

Stanowisko Senatu zostało odrzucone przez Sejm, a nowelizacja zakładająca wypłaty dodatkowych wynagrodzeń tylko pracownikom wyznaczonych przez wojewodów trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent 3 listopada 2020 zdążył już podpisać nowelizację mówiąco o przyznaniu pieniędzy dla całego sektora służby zdrowia.

Tematy: