Rusza program „Ciepłe Mieszkanie”

Rusza nabór na dofinasowanie w programie "Ciepłe mieszkanie" budżet tego przedsięwzięcia przewidziany jest na kwotę 1,4 mld zł.
Dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, rusza "Ciepłe mieszkanie".
Dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, rusza „Ciepłe mieszkanie”.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kieruje pomoc do właścicieli lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, o pieniądze będzie można starać się w swoich gminach.

Jak czytamy na stronie GOV:” Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła (tzw. „kopciuchów”) i poprawę efektywności energetycznej w co najmniej 80 tys. lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.”

„Program kierujemy do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe” – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. „Przeznaczamy kwotę 1,4 mld złotych na działania, dzięki którym właściciele takich mieszkań będą mogli ogrzać się zdecydowanie wydajniej, korzystając z bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania swoich mieszkań. Dofinansowanie w programie „Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie oferty względem wdrażanego już od 2018 r. programu „Czyste Powietrze” i kolejny krok w szeregu działań, których efektem ma być poprawa stanu powietrza w Polsce. Liczymy, że i tym razem Polacy chętnie skorzystają z oferowanej formy uzyskania bezzwrotnych dotacji i rozpoczną remonty w swoich domach – dodaje szefowa resortu klimatu i środowiska.

Właściciele mieszkań będą mogli złożyć wnioski do swoich urzędów gminy, gdyż to one w pierwszej kolejności będą ubiegały się o dofinansowania do bezpośrednich operatorów programu. Gmina będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie naboru wniosków, po ich weryfikacji to gmina będzie podpisywać umowy z beneficjentami końcowymi. Terminy składania wniosków o fundusze zostaną zamieszczone na stronach internetowych gmin.

Przyznawane fundusze zostały podzielone na trzy grupy odbiorców końcowych, właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, których dochody rocznie nie przekraczają wskazanej kwoty:

Grupa podstawowa – dochód roczny max. 120 tys. zł

Dofinansowanie w wysokości:

  • Do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 tys. zł na jeden lokal mieszkalny
  • Do 35% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

Grupa podwyższona – dochód roczny max. 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym

Dofinansowanie w wysokości:

  • Do 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł na jeden lokal mieszkalny
  • Do 65% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 26,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

Grupa najwyższa – dochód roczny max. 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym

  • Lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego

Dofinansowanie w wysokości:

  • Do 90% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 37,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny
  • Do 95% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 39,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

We wszystkich trzech grupach warunkiem otrzymania funduszy będzie zobowiązanie beneficjenta końcowego, do nie instalowania w mieszkaniu żadnego źródła ciepła o klasie niższej niż 5 wg normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.

Tematy: Tarcza antyinflacyjna Wsparcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *