Niebezpieczne linki przesyłane w wiadomościach

Nikt z nas nie czułby się komfortowo padając ofiarą oszustwa. Znikanie pieniędzy z konta, zaciągnięte pożyczki lub kredyty, takie ataki cyberprzestępców są coraz częstszym procederem.
Otrzymałeś wiadomość z podejrzanym linkiem? Nie klikaj w niego, możesz stracić pieniądze.
Otrzymałeś wiadomość z podejrzanym linkiem? Nie klikaj w niego, możesz stracić pieniądze. / fot. freestocks

Bardzo często nieświadomie przyczyniamy się do ułatwienia dostępu przestępcom do naszych kont bankowych czy poufnych danych. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby w dzisiejszych czasach bardzo dużą uwagę przywiązywać do zapoznawania się z treścią przesyłanych nam informacji zarówno za pośrednictwem e-maila, sms czy wiadomości w mediach społecznościowych.

Fałszywe wiadomości mają skłonić nas do instynktownego kliknięcia np. w link co z automatu skutkować może poważnymi konsekwencjami dla naszych pieniędzy lub danych.

Bądź bezpieczny: Logowanie do banku

Jeżeli właśnie nie dokonujesz żadnej transakcji np. w sklepie internetowym, a otrzymujesz dziwny sms od kuriera lub link w wiadomości e-mail twoja czujność powinna zostać wzmożona. Aby nie paść ofiarą oszustwa zanim klikniesz link, otworzysz załącznik upewnij się że przesłana informacja została udostępniona od zaufanego nadawcy i jest prawdziwa.

Kilka kroków, które mogą uchronić nas przed oszustwem to bez wątpienia:

  • korzystanie z oficjalnych stron banków, portali staraj się weryfikować adresy stron, certyfikaty bezpieczeństwa
  • nie udostępniaj bez potwierdzenia wiarygodności źródła swoich danych, numerów kart bankowych, logowań do bankowości elektronicznej
  • ustal limity płatności w aplikacjach bankowych opcja ta jest dostępna w każdym banku
  • jeżeli dokonujesz płatności zawsze dokładnie zapoznaj się z informacjami na jaką kwotę i na jaki numer konta wykonujesz daną operację zwłaszcza poprzez aplikacje bankowe
  • zapoznaj się uważnie z treścią każdej przesłanej wiadomości sms, e-mail, czat
  • jeżeli nie oczekujesz na zamówienie, rachunek nie dokonujesz żadnej transakcji w banku, a otrzymałeś wezwanie do zapłaty zweryfikuj informację w firmie/banku u obsługi klienta
  • nie klikaj w podejrzane linki znajdujące się w wiadomościach

W żadnym wypadku nie udostępniaj lekkomyślnie swoich danych, numerów kart bankowych. Wszelkie próby dokonania przestępstwa niezwłocznie zgłoś do odpowiednich instytucji policja, bank, serwis internetowy.

Tematy: Alior BNP Paribas ING Bank mBank Millennium Ostrzeżenia Pekao PKO BP Santander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *