Kolejne ostrzeżenia od Santander Bank. Uważaj na fałszywe SMSy

Po raz kolejny mamy do czynienia z atakiem na nasze telefony komórkowe. Sprawa dotyczy podszywania się pod Santander Bank. Uważaj, bo i ty możesz dostać fałszywy SMS od oszustów, którzy udają Santander.
Santander Ostrzega - uważaj na fałszywe SMSy
Santander Ostrzega – uważaj na fałszywe SMSy

Według informacji podanych przez Santander oszuści przesyłają fałszywe SMSy do klientów banku. Oficjalna informacja została umieszczona na stronie internetowej banku. W treści wiadomości widnieje prośba o dokonanie wpłaty na różnego rodzaju usług.

Przykłady treści jakie mogą zostać przesłane

  • zablokowanie dostępu do rachunku bankowego przez internet
  • uregulowanie płatności np. w serwisie ogłoszeniowym
  • dopłata do paczki kurierskiej
  • zadłużenie komornicze

W treści wiadomości może znaleźć się również łącze do zainfekowanej witryny. Należy szczególnie uważać na tego typu wiadomości i pod żadnym pozorem nie klikać w link. Może to spowodować zainfekowanie smartphona w celu wydobycia wrażliwych danych.

Przykład fałszywej wiadomości

Przykładowa fałszywa wiadomość SMS
Przykładowa fałszywa wiadomość SMS

Jak bronić się przed atakami?

Zawsze sprawdzaj dokładnie treść wiadomości. Upewnij się dokąd prowadzi łącze, które jest zawarte w linku. Jeżeli masz podejrzenie, że wysłany do ciebie SMS jest fałszywy, natychmiast go usuń. Wszelkie wątpliwość zgłaszaj do odpowiedniej instytucji, pomoże to w ujęciu sprawcy oraz uchroni innych klientów banku.

Tematy: