Szczepienia na COVID w Polsce zaraz po Świętach

Już 26 grudnia szczepionki na koronawirusa dotrą do naszego kraju. W niedziele transporty mają trafić do 73 szpitali w całej Polsce.
Szczepiona na COVID 26 grudnia trafi do Polski
Szczepiona na COVID 26 grudnia trafi do Polski

– Codziennie Covid-19 zbiera swoje śmiertelne żniwo. Nie ma jeszcze lekarstwa, ale jest już szczepionka. Dlatego dzisiaj mogłem tutaj, w szpitalu zobaczyć na własne oczy, jak proces szczepienia będzie wyglądał – jego zasady, jego kryteria, bezpieczeństwo tego procesu – mówił Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w warszawskim Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA.

Pierwsza dostawa zawiera 10 tys. szczepionek, następne przesyłki mają dostarczyć 1,5 mln kolejnych do końca stycznia 2021 roku. Z oficjalnych źródeł dowiadujemy się, że pierwsza osoba zostanie zaszczepiona w szpitalu MSWiA w Warszawie. Bardzo możliwe, że stanie się to jeszcze przed Nowym Rokiem.
Chcesz się zaszczepić: Zapisy na szczepienia – gdzie się zarejestrować?

Kolejność szczepień

W pierwszej kolejność zaszczepione będą osoby z grupą ryzyka:

  • domów pomocy społecznej
  • pracownicy sektora ochrony zdrowia
  • sanepidu

Następnie:

  • nauczyciele
  • żołnierze
  • seniorzy z domów opieki

Rzecznik rządu ogłosił, że na tą chwilę do szczepień zgłosiło się 300 tys. osób z grupy zero.

– Ale cały czas ten nabór trwa, dlatego też chcemy zaapelować, żeby wszyscy wykorzystali ten czas na zgłoszenia za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Zdrowia, NFZ – rzecznik rządu.

Premier przypomina, że zamówionych zostało 60 mln dawek szczepionek na COVID, daje to możliwość zaszczepienia 30 mln osób. Z tych danych wynika, że szczepionek starczy dla każdego, dla tych którzy chcą się zaszczepić i tych co nie chcą.

Pamiętacie zachętę rządu dla tych co są chętni się zaszczepić? Czeka na nich szereg przywilejów, które zostają nadane przy przyjęciu dwóch dawek specyfiku.

 

Tematy: