Rusza narodowy program szczepień, Ministerstwo Zdrowia i KPRM przedstawiają dokument.

Michał Dworczyk przedstawia program wprowadzenia szczepień dla Polaków oraz zapewnia o konieczności i zasadności projektu.
Darmowe i nieobowiązkowe szczepionki na Covid-19 dostępne już w 2021
Darmowe i nieobowiązkowe szczepionki na Covid-19 dostępne już w 2021

Dystrybucja szczepień w kraju to temat jaki pojawił się w dniu dzisiejszym na konferencji prasowej. Jak zapowiedział na spotkaniu szef KPRM oraz Minister Zdrowia celem akcji jest uzyskanie zbiorowej odporności populacji. Obaj panowie przedstawili projekt liczącego 34 strony dokumentu opisującego kolejno poszczególne etapy związane z wprowadzeniem szczepień w Polsce.

Czytaj też: Szczepionka na Covid już blisko.

 

Tak wielkie wyzwanie wymaga odpowiednich działań i przygotowań.

Zbierane są uwagi do projektu, który ostatecznie w oficjalnej wersji światło dzienne ujrzy 15 grudnia. Szczepienia w kraju mają odbywać się dobrowolnie oraz nieodpłatnie. Cała procedura ma odbyć się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa i dobra pacjenta. Ich wykonanie może również wiązać się dla obywateli ze zniesieniem w stosunku do ich osoby min. kwarantanny przy kontakcie  z osobą chorą jak również ułatwić podróżowanie.

Jak zaznaczył szef KPRM M. Dworczyk jest to prawdopodobnie największe wyzwanie 2021 roku i wymaga realizacji kilku istotnych celów:

– „Po pierwsze naszym zadaniem jest dostarczenie szczepionek, które będą bezpieczne i skuteczne. Po drugie tych szczepionek musi być w wystarczającej ilości – wskazał. Dodał, że cała operacja musi być przeprowadzona w najkrótszym możliwym czasie. – Tak, żeby to było bezpieczne, ale ten czas musi być jak najkrótszy. To szalenie duże wyzwanie od strony logistyki, organizacji

Po czwarte – kontynuował – szczepionki muszą być darmowe i dobrowolne. – I po szóste musimy zorganizować cały proces tak, żeby był przyjazny dla obywatela. Żeby punkty szczepień były łatwo dostępne” – podkreślił Dworczyk.

W tej chwili ilość jednostek jakie zadeklarowały udział w programie jest wystarczająca dla wykonania 180 tys. szczepień tygodniowo. Dane to oczywiście ulegają zmianie, wciąż trwa bowiem doskonalenie procedur w tym pozyskiwanie nowych punktów szczepień.

– „W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy nabór podmiotów prowadzących punkty szczepień. 11 grudnia zakończy się I etap. Do tej pory mamy zgłoszenia, które pozwolą szczepić ok. 180 tys. osób tygodniowo – o szczegółach będziemy informować w kolejnych dniach „– mówił Dworczyk.

Wprowadzenie kampanii medialnej

Wzbudzająca wiele różnorodnych opinii szczepionka jest według rządzących jedyną – właściwą ścieżką do wyjścia z kryzysowej sytuacji jaką jest epidemia Covid-19. Na portalach internetowych i nie tylko co róż pojawiają się prawdziwe lub mniej prawdziwe informacje dotyczące jej podania, przebiegu szczepień jak i skutków ubocznych.

Rząd postanowił zatem uruchomić nie tylko specjalne kampanie medialne mające na celu uświadomić społeczeństwo. Powstaje również dedykowana strona internetowa, na której znajdą się wszystkie niezbędne dane dotyczące szczepień. Obywatele odnajdą na niej odpowiedzi na temat najbardziej nurtujące pytania.

Tematy: