Premier apeluje. Izolacja po świętach

Premier apeluje do społeczeństwa o zachowanie zasad narodowej kwarantanny w swoim codziennym życiu. Po świętach czekają nas trzy tygodnie dobrowolnej izolacji.
Lockdown. Czeka nas dobrowolna izolacja.
Lockdown. Czeka nas dobrowolna izolacja.

Życie w dobie panującej na całym świecie epidemii koronawirusa sprawia, że niemal wszystkie sfery naszego życia zostały wywrócone do góry nogami. Od miesięcy zmagamy się nie tylko z chorobą i strachem przed zachorowaniem.

Każdego dnia mierzymy się również szeregiem zakazów, obostrzeń które mają uchronić nas przed śmiertelną chorobą i których należy przestrzegać.
Zakazami, które niestety chroniąc przed śmiertelną chorobą, powoli doprowadzają do skraju bankructwa wiele branż na całym świecie objętych restrykcjami.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Na całym świecie rządzący musza stawić czoła wyzwaniom jakie stawia przed nimi Covid-19. pytanie jak w tym wszystkim odnaleźć kompromis i pozwolić funkcjonować coraz mniej zadowolonemu społeczeństwu.
Za każdym razem kiedy ilość zachorowań staje się mniejsza, a sytuacja wygląda na opanowaną rząd idąc za ciosem przekazuje nowe informacje o kolejnych niezachwycających wytycznych.

Czy tak będzie i tym razem?

Na wtorkowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego dowiadujemy sie bowiem o stabilnej na chwilę obecną sytuacji dotyczącej epidemii koronawirusa. Przedstawiono nam optymistyczny wariant szczepień już w tym roku i szczegóły dotyczące Narodowego Programu Szczepień.

„Dokładnie tydzień temu w Europie pierwsza Brytyjka została zaszczepiona przeciw COVID-19. To symboliczna data. Cieszymy się, że w końcu do tego doszło. To bardzo ważny moment, w którym Europa przystępuje do kontrofensywy. Dołączamy do grona państw w ramach całej UE, które już w styczniu włączą się do procesu szczepienia” – dowiadujemy się z konferencji Mateusza Morawieckiego.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Premier zaznaczał jak ważną rolę odgrywa zjednoczenie społeczeństwa w tym ważnym celu.

„Mając na uwadze ryzyko trzeciej fali, stawiamy na szczepionkę. Wiem, że wielu Polaków jest już zmęczonych tą sytuacją. Opracowana przez nas strategia daje jednak nadzieję. Musi to być nasz narodowy cel, by zaszczepić jak najwięcej ludzi. Opierajmy się na nauce, na badaniach, na tym, co zalecają nam eksperci – mówił premier. – Musimy jak najszybciej zaszczepić jak największą część populacji – dodał.

Wypowiedź premiera jednak nie napawa optymizmem, gdyż w porównaniu do wystąpień sprzed kilku miesięcy nie wypowiada się entuzjastycznie w temacie pokonania wirusa i jego odwrotu. Wręcz przeciwnie:

„nie ma co udawać, że wirus jest pokonany, że sytuacja jest już na tyle dobra, że można myśleć o zmianach w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego w kierunku odmrażania. Tak nie jest „– przekonuje premier.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W wywiadzie udzielonym Interii dowiadujemy się, że choć sytuacja względnie opanowana mogłaby by pozwolić na stopniowe zniesienie obostrzeń to apel rządzących nie pozostawia złudzeń o szybkim powrocie do normalności.

„Bardzo się niepokoję kapryśną naturą wirusa i faktem, że w wielu krajach Europy znowu przybiera on na sile. Bardzo mocno przestrzegam przed trzecią falą także u nas. Apeluję, by pozostać w święta Bożego Narodzenia w domu, a trzy tygodnie po świętach wykorzystać na dobrowolną, narodową kwarantannę” – powiedział premier.

Z wypowiedzi szefa rządu wywnioskować można, iż po przerwie świątecznej możemy spodziewać sie dalszych ograniczeń.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Rekomendacje dla wydłużenia obowiązujących już ostrzeń przekazuje również minister zdrowia. Jego zdaniem obostrzenia powinny zostać przedłużone do dnia 17 stycznia.

O tym jak będzie wyglądać sytuacja dotyczące restrykcji po nowym roku będziemy z pewnością dowiadywać się z dnia na dzień. Czy w związku z wypowiedzią Premiera możemy spodziewać się narodowej kwarantanny?

Tematy: