Maseczki w pracy obowiązkowe. Nie ma wyjątków

Od soboty 28 listopada zostaje nałożony obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w miejscu pracy. Maseczkę należy nosić nawet w kuchni czy na stołówce.
Od soboty maseczki w biurach obowiązkowe. Obowiązek zakrywania ust i nosa.
Od soboty maseczki w biurach obowiązkowe. Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Tak rygorystyczne obostrzenie wynika z wprowadzenia przez Radę Ministrów rozporządzenia nakazującego zakrywanie nosa i ust w pomieszczeniach, w których znajduję się więcej jak 1 osoba. Dotyczy to miejsc open space, czyli takich do których dostęp mają osoby trzecie jak również np. współpracownicy.

Zakładanie maseczki jest obowiązkowe, należy ją nosić w każdym miejscu podczas przebywania w miejscu pracy. Dotyczy to przebywania w biurze, magazynie, a nawet stołówce czy kuchni.

Do tej pory obowiązkiem zakrywania nosa i ust byli objęci pracownicy, którzy mieli bezpośredni kontakt z klientami lub interesantami. W innych przypadkach można było pracować bez maseczki czy przyłbicy.

Maseczka w pracy przez cały czas

Czy to siedząc w biurze przy komputerze czy będąc na stołówce musisz mieć założoną maseczkę. Prawnicy z całej Polski zwracają uwagę, że rozporządzenie w niektórych przypadkach brzmi dość irracjonalnie. Z jednej strony jak wysiedzieć z maseczką na twarzy przez 8 godzin, nie wspominając o jedzeniu.

– Zgodnie z rozporządzeniem w zakładowej stołówce spożywanie posiłków musiałoby się odbywać pojedynczo. Wydaje się, że ustawodawca, zmieniając dotychczasową redakcję przepisu, dosyć rozsądną, poszedł za daleko – ocenia Jakub Kowalski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.

Nowe przepisy nie wyjaśniają tych przypadków i stanowią pretekst do sporów. Pozostaje się zastanowić czy nowe obostrzenia będą przestrzegane i egzekwowane.

Tematy: