Kwarantanna narodowa, zakaz przemieszczania się, „godzina policyjna”

No to doczekaliśmy się, Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada Kwarantannę Narodową. Ma zostać wprowadzona na czas od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku.
Zakaz przemieszczania się, "godzina policyjna" - Kwarantanna narodowa
Zakaz przemieszczania się, „godzina policyjna” – Kwarantanna narodowa

Od 28 grudnia mają zostać zamknięte stoki narciarskie oraz hotele, również dla podróżujących w celach służbowych. Po raz kolejny podjęto decyzję o zamknięciu galerii handlowych, z wyjątkiem znajdujących się w nich sklepów spożywczych. sklepów z książkami i prasą. Drogerie oraz apteki znajdujące się w centrach mogą być w pełni otwarte.

Dostęp do hoteli ma zostać udostępniony służbą mundurowym, służbie zdrowia (lekarzom, pielęgniarkom, medykom) oraz dla Centralnego Ośrodka Sportu.

Może Cię to zainteresować:
Zapisy na szczepienia – gdzie się zarejestrować?
Przywileje dla zaszczepionych na COVID-19

Jak można się domyśleć zamknięte zostają nadal siłownie i kluby fitness. Organizacja imprez okolicznościowych jak chociażby wesela są absolutnie zakazane, restauracje mogą działać jedynie w usługach cateringu(dowóz lub odbiór na wynos).

– Widmo trzeciej fali będzie oznaczało przekroczenie granic wydolności systemu ochrony zdrowia. Jeśli to widmo się zmaterializuje to możemy być pewni, że nasz system zdrowia nie będzie działał wydolnie – Minister zdrowia Adam Niedzielski.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Największym zaskoczeniem okazuje się jednak wprowadzenie zakazu przemieszczania się – jakby na to nie spojrzał wygląda to jak „godzina policyjna”. Ma obowiązywać w Sylwestra od godziny 19:00 do 6:00 następnego dnia, czyli Nowego Roku. Istnieją oczywiście wyjątki od reguły, z którymi możemy zapoznać się na stronie rządowej.

Kilka słów od rady ministrów:

„Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. W obecnej sytuacji jednak wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników” – apeluje rada ministrów.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

A tu wypowiedź Ministra zdrowia:

– Wygrać możemy tylko razem. Każdy, kto będzie wyłamywał się z tych obostrzeń, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za zdrowie swoje, swoich bliskich i osób ze swojego otoczenia – wskazywał w czwartek Adam Niedzielski.

Tematy: