Masowe wypłaty z banków. Panika wzrasta

Według danych banków od lutego klienci wypłacili z lokat aż 64 mld zł. Przez panujący kryzys gospodarczy spowodowany przez wirusa COVID-19 stopy procentowe zostały obniżone do najniższego poziomu od lat.
Masowe wypłaty gotówki przez klientów banków
Masowe wypłaty gotówki przez klientów banków.

Przekłada się to na brak zabezpieczenia zgromadzonych finansów, a w efekcie brak rentowności i sens trzymania pieniędzy na oprocentowanych lokatach. Jak da się zauważyć coraz więcej Polaków decyduje się na wypłatę gotówki i szukanie nowego celu oszczędności.

Obniżenia stóp procentowych dokonała Rada Polityki Pieniężnej, co w efekcie przełożyło się na ujemne oprocentowanie lokat. Dodatkowo sprzyja temu precedensowi szalejąca inflacja, która jest nie do przewidzenia. Niestety banki będąc w potrzebie odnalezienia pieniędzy na „zalepienie dziury” sięgają do kieszeni klientów podnosząc opłaty za rachunki i karty.

Gdzie zainwestować oszczędności z lokat?

Według informacji płynących z mediów miejscem, gdzie Polacy ulokowali oszczędności z lokat są rachunki inwestycyjne. Mniej popularne produkty bankowe od lokat, gdyż wpłacanie na owe rachunki swoich pieniędzy wiąże się z ryzykiem ich utraty. Jednak z danych wynika, iż inwestowanie w takich rachunkach zwiększa się stale od lutego 2020 roku.

Tematy: