Tarcze antyinflacyjne obniżą inflację o 1,5 pkt, szacowania Banku Pekao

Analitycy Pekao przewidują, że tarcze antyinflacyjne obniżą o 1,5 pkt do końca 2022 roku. Koszt tarcz wyniesie ok. 20 mld zł.
Analitycy Banku Pekao przewidują spadek inflacji o 1,5 pkt w ciągu roku
Analitycy Banku Pekao przewidują spadek inflacji o 1,5 pkt w ciągu roku

Informacja od Banku Pekao

– Z naszego punktu widzenia najbardziej interesujący jest oczywiście wpływ obniżek podatków na inflację. Zakładając, że wprowadzone działania w Tarczy 2.0 zostaną utrzymane do lipca, to według naszych szacunków szczyt inflacji zobaczymy w styczniu w wysokości ok. 9 proc. W tym scenariuszu wysoka inflacja da ponownie o sobie znać na początku II połowy roku, po zakończeniu działań z Tarczy 2.0. Inflacja w sierpniu zbliży się bardzo szybko znowu do 9 proc. Średniorocznie Tarcza 2.0 obniży inflację o 1,2 pkt proc., a w całym 2022 r. inflacja wyniesie 7,3 proc. Łącznie wszystkie zmiany podatków pośrednich ogłoszone w ostatnich dwóch miesiącach obniżają średniorocznie inflację o ok. 1,5 pkt. proc. Z dużym prawdopodobieństwem zakładamy jednak scenariusz, że rozwiązania z tarcz antyinflacyjnych zostaną z nami na dłużej, co najmniej do końca 2022 r. W takim scenariuszu średnioroczna inflacja obniży się do 6,3 proc. ze szczytem w styczniu – prognozują ekonomiści Banku Pekao.

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy? Kredyt gotówkowy Pekao

Raporty specjalistów Pekao przedstawiają jednoznacznie pozytywny wpływ działań Rządu na zatrzymanie szalejącej inflacji.

Prognozy analityków Banku Pekao
Prognozy analityków Banku Pekao

– Spadek inflacji do celu w końcówce 2023 – jeśli do niego dojdzie – będzie w dużej mierze efektem przypadku oraz otoczenia globalnego, którego wpływ może być za kilkanaście miesięcy nietrywialny (normalizacja sytuacji na rynku dóbr vs. wysokie ceny energii?) – czytamy dalej.

Załóż rachunek bankowy Konto Przekorzystne Pekao SA z kartą