Zarobki Polaków w 2021 roku wzrosną, ile zyskamy

Płaca minimalna wzrośnie w 2021 roku o kilkaset złotych, zgodnie z projektem Rady Ministrów najniższa minimalna stawka godzinowa wzrośnie o 1,30 zł brutto.
Płaca minimalna w 2021 wzrośnie o 200 zł względem roku 2020
Płaca minimalna w 2021 wzrośnie o 200 zł względem roku 2020

Każdego roku w styczniu ustanowiona zostaje nowa wysokość płacy minimalnej w Polsce. W tym roku prace nad ustaleniem kwoty ostatecznej zostały wydłużone z powodu panującej w kraju epidemii koronawirusa. Każda ze stron, zarówno rząd, pracodawcy i związkowcy podają swoje propozycje, zazwyczaj przyjmowana zostaje propozycja tych pierwszych. Jak będzie tym razem?

Płaca minimalna w 2021 roku, jaki wzrost?

Według ustaleń rządu płaca minimalna w 2021 roku ma wynieść 2800 zł brutto, kwota ta jest wyższa o 200 zł względem roku ubiegłego. Za podwyżką płacy minimalnej idzie podwyższenie stawki godzinowej o 1,30 zł brutto dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Czytaj też: Brexit. To się dzieje teraz, UE przygotowana na czarny scenariusz

Rzecz jasna podwyżki wynagrodzeń zostaną pokryte z kieszeni pracodawców, a całkowity ich koszt wyniesie ponad 4 mld zł. Z opodatkowanych podwyżek do państwa wpłynie 1,8 mld zł praktycznie jeszcze w lutym.

Płaca minimalna – prawnie ustalony najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia pieniężnego za pracę najemną (na podstawie umowy o pracę), określony w postaci stawki lub minimalnego zarobku za pracę w obowiązującym wymiarze czasowym (najczęściej w ciągu miesiąca). Ta najniższa z możliwych płac ustalana jest przez państwo. Wynagrodzenie to pozostaje niezależne od poziomu kompetencji pracownika, a także pozostałych składników wynagrodzenia. – Wikipedia

Tematy: