Kredyty podrożeją, stopy procentowe zostają podniesione

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe zostają podniesione, przełoży się to na wyższy koszt kredytów. W skali miesiąca dopłacimy kilkadziesiąt złotych.
Stopy procentowe podniesione, koszt kredytów w górę

W oprocentowaniu kredytu zawiera się marżę banku oraz stawkę WIBOR. Stopy procentowe nie wpływają na marżę, gdyż jest ona ustalona na cały okres spłaty kredytu, aczkolwiek stawka WIBOR jest zmienna i wpływa na nią właśnie wysokość stóp procentowych.

Stopy procentowe, a wysokość raty kredytu

Referencyjna stopa procentowa zostaje podniesiona do poziomu 0,50 proc. w skali rocznej, dotychczas wartość ta znajdowała się na wysokości 0,10 proc. Według szacunkowych obliczeń podanych w tabeli przez money.pl koszt raty kredytu ma wzrosnąć o około 60 złoty miesięcznie przy kredycie w wysokości 250 tys. zł, a przy zadłużeniu sięgającym 500 tys. zł to nawet 1500 zł więcej w skali roku.

Może Cię zainteresować: Kalkulator kredytów gotówkowych

Czy podniesienie stóp procentowych było konieczne?

Z uwagi na najszybszy wzrost cen od niemal 20 lat wiele osób postanowiło dokonać zakupu mieszkania w celu zabezpieczenia swoich pieniędzy. Miało to ogromy wpływ na ogólną cenę mieszkań w Polsce, a powstrzymaniem wzrostu cen ma być właśnie podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Dowiedz się więcej: Popularne kredyty gotówkowe