Brexit. To się dzieje teraz, UE przygotowana na czarny scenariusz

Unia Europejska znalazła wspólny dialog w sprawie budżetu, zupełnie inaczej jest w przypadku Wielkiej Brytanii. Scenariusz "twardego brexitu" jest już blisko.
Brexit. Od 2021 roku Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej
Brexit. Od 2021 roku Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej

Do niedzieli musi zostać podjęta decyzja w sprawie porozumienia między Unią, a Wielką Brytanią, jeżeli to nie nastąpi to bez wątpienia czeka nas „twardy brexit”.

„Twardy brexit to teraz najbardziej prawdopodobny scenariusz” – Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

Wypowiedzi w podobnym wydźwięku udzielił Boris Johnson premier Wielkiej Brytanii. Z umów wynika, że Wielka Brytania nie jest już jednym z członków Unii, aczkolwiek z nowym rokiem przestaje obowiązywać układ.

O jakie kwestie toczy się spór?

W zawieszeniu pozostają tematy dotyczące rybołówstwa, „równości pola gry” oraz zasady rozwiązywania przyszłych sporów. Rybołówstwo w UK nie stanowi dużej części brytyjskiej gospodarki, więc jest szansa porozumienia w tej kwestii. Najbardziej zaciekły pojedynek rozlega się jednak odnośnie „pola gry”. Chodzi o dostosowanie brytyjskich przedsiębiorstw do unijnych zasad – dla przykładu: regulacje klimatyczne.

Trzecią kwestią jest rozwiązywanie przyszłych sporów dotyczących umowy handlowej, gdyż żadne ze stron nie potrafi odnaleźć konsensusu w temacie. Do niedzieli zostało już naprawdę mało czasu i żadna ze stron nie udziela odpowiedzi. Prawdopodobnie rok 2021 będzie rokiem brexit i nikt nie jest w stanie powiedzieć co tak naprawdę się wydarzy.

Tematy: