ING Bank Śląski otrzymuje karę finansową od KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu na ING Bank Śląski kary w wysokości 4,3 mln zł. Chodzi o niezgodności w wykonywaniu funkcji depozytariusza.
Kara dla ING Banku Śląskiego od KNF
Kara dla ING Banku Śląskiego od KNF

Decyzja jaką podjęła KNF została wydana 17 grudnia, podana do opinii publicznej została dopiero we wtorek 11 stycznia 2022 roku. Kara została nałożona w związku z prowadzenia obowiązków przez depozytariusza w sposób nierzetelny. Brak zachowania najwyższych standardów i brak profesjonalnego podejścia do wykonywania prowadzenia działalności banku ING doprowadził do wystosowania odpowiednich kroków.

Myślisz nad wzięciem kredytu gotówkowego? Kalkulator kredytów gotówkowych

„Nieprawidłowości wskazują na nieskuteczność przyjętego modelu realizacji obowiązków ING Banku Śląskiego jako depozytariusza. Ocena wiarygodności wycen otrzymanych od zewnętrznego podmiotu wyceniającego, sprowadzała się jedynie do ich formalnej weryfikacji, bez sprawdzenia ich merytorycznej poprawności. Rolą depozytariusza jest upewnienie się, że wycena aktywów przez fundusz lub zewnętrzny podmiot wyceniający, została przeprowadzona zgodnie z przepisami prawa i statutem funduszu” – napisano w komunikacie KNF.

Bank ING odwołuje się od decyzji KNF

Bank ma zamiar złożyć wniosek do Komisja Nadzoru Finansowego o ponowne rozpatrzenie sprawy. Według ING depozytariusz wykonywał czynności z należytą starannością. Taka informacja została przedstawiona na oficjalnych kanałach banku.