Wcześniejsza spłata kredytu – Czy odsetki zostaną mi zwrócone?

Każdy kredytobiorca posiadający kredyt gotówkowy może go spłacić wcześniej. UOKiK umieścił taką możliwość w dokumentach prawnych. Każdy klient banku w takiej sytuacji powinien otrzymać zwrot kosztów wynikających z wcześniejszej spłaty kredytu. Pamiętaj, że koszt kredytu gotówkowego to nie tylko odsetki. Zmiany, które wprowadza UOKiK mogą poprawić znacznie twoją sytuację finansową.
Wcześniejsza spłata kredytu

Z najnowszych informacji wyniki, że instytucje finansowe, które nie rozliczają się z konsumentem naruszają prawo. Otóż od września 2019 roku zwrotowi podlegają nie tylko odsetki, ale też opłaty administracyjne, prowizja, składki na ubezpieczenie.

Zwrotowi podlegają wszystkie opłaty, które to miały zostać naliczone od dnia wcześniejszej spłaty do końca kredytowania. Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że bank jest zmuszony oddać wszystkie koszty obniżone proporcjonalnie.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego to dla wielu z nas coś zupełnie abstrakcyjnego. Jeżeli jednak otrzymałeś niespodziewany przypływ gotówki i po głębokiej analizie finansowej zdecydowałeś się na szybszą spłatę zadłużenia mieszkaniowego warto też wiedzieć co dodatkowo otrzymasz.

Najważniejsze zmiany w twoim życiu, które odczujesz po wcześniejszej spłacie kredytu:

  • redukcja kosztów budżetu – z uwagi na wysokie miesięczne raty kredytu hipotecznego bardzo odczuwalne jest pozbycie się miesięcznego kosztu, który w wielu przypadkach wynosi nawet 1000 zł,
  • pozbycie się dodatkowych powiązanych z kredytem produktów bankowych,
  • znaczące podniesienie zdolności kredytowej – sprawdź swoją zdolność kredytową przed i po spłacie zadłużenia,
  • możliwość zabezpieczenia kolejnego kredytu, czy pożyczki spłaconą nieruchomością,
  • zdecydowana poprawa kondycji psychicznej – poprawa miesięcznego budżetu rodziny zdecydowanie wpływa na samopoczucie oraz komfort domowników.

Metody spłaty hipoteki

Spłacanie większych kwot niż zawarte w umowie kwoty poskutkują zmniejszeniem opłat, w tym oczywiście odsetek od kredytu hipotecznego. Przekazywanie wyższych kwot to jedna z bardziej popularnych metod na obniżenie całkowitego kosztu kredytu mieszkaniowego, jak i zarówno gotówkowego.

Dla kredytobiorców, których stać na całkowitą wcześniejszą spłatę zadłużenia czeka obecnie szereg udogodnień. W ostatnim czasie powstało wiele ustaw o wcześniejszej spłacie zadłużenia. Banki zostały zmuszone do zwrotu większej ilości kosztów, jak miało to miejsce przed laty.

Tematy: