Kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

Poznaj najważniejsze różnice między kredytem gotówkowym, a hipotecznym. Przeanalizujemy całkowity koszt zaciągniętych zadłużeń i sprawdzimy, który jest bardziej opłacalny dla kredytobiorcy. Pokażemy również jak przeprowadzić kalkulację kredytów w kilku bankach bez wychodzenia z domu.
Kredyt gotówkowy, a hipoteczny

Należałoby zacząć od tego na co możemy przeznaczyć pieniądze z tytułu zaciągniętego kredytu. Przy kredycie gotówkowym bank daje nam wolną rękę na wydanie pożyczonej sumy. Inaczej sprawa ma się przy wzięciu kredytu hipotecznego. Zacznijmy od tego drugiego. Definicja kredytu hipotecznego może być na początku nie zrozumiała. Chodzi tu o jego przeznaczenie, zdolność kredytową kredytobiorcy czy pojęcie wkładu własnego.

Wyprzedzając pytanie wielu z was, kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to rzadkość o ile w ogóle wystąpił kiedykolwiek na polskim rynku nieruchomości. Proponowałbym skupić się na obliczeniu zdolności kredytowej i przygotowanie się na konieczność posiadania wkładu własnego.

Przeznaczenie pieniędzy z kredytu hipotecznego

Pieniądze otrzymane z tytułu kredytu hipotecznego klienci banków przeznaczają w głównej mierze na zakup domu lub mieszkania. Mylnym byłoby myślenie, że tylko w taki sposób możemy wydać pieniądze z pożyczki hipotecznej.

Istnieje kilka możliwości przeznaczenia pieniędzy z kredytu mieszkaniowego. Są one ściśle określone przez banki i należy się ich trzymać.

Zakup domu lub mieszkania

Najbardziej popularna forma kredytu hipotecznego, czyli zakup domu lub mieszkania. Zwany też jako kredyt mieszkaniowy, polega na sfinansowaniu zakupu nieruchomości. W tym przypadku bank jako zabezpieczenie bierze nieruchomość, na którą zostają pożyczone pieniądze kredytobiorcy. Warto przejść przez kalkulator raty kredytu hipotecznego, aby zapoznać się z miesięcznym kosztem zadłużenia.

Budowa domu

Marzenia o wybudowaniu własnego domu mogą się spełnić dzięki zaciągnięciu kredytu budowlanego. Jest to kolejna z możliwości jaką daje kredyt hipoteczny udzielony przez bank. Z ostatnich rankingów wynika, że ten rodzaj zadłużenia cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych rodzin.

Działka budowlana

Aby mieć możliwość wybudowania nieruchomości należy też być w posiadaniu gruntu. Wychodząc na przeciw kredytobiorcą instytucje finansowe przygotowują oferty specjalne dla tych, którzy ową ziemię chcą zakupić.

Remont

Jeszcze inną formą kredytowania może być remont domu lub mieszkania, mówiąc ogólnie nieruchomości. Kredyt remontowy to dla wielu z nas możliwość przeprowadzania gruntownego remontu. Jak wiadomo wykonanie wszystkich czynności związanych ze zmianą wnętrza może wiązać się z ogromnym kosztem.

Różnica między kredytem gotówkowym, a hipotecznym – koszt

Koszt kredytu hipotecznego rozłożonego na wiele lat w porównaniu z kredytem gotówkowym jest zróżnicowany. W teorii jeżeli chcieliśmy wziąć kredyt gotówkowy na tak wysoką sumę i czas spłaty jak w przypadku kredytu mieszkaniowego koszt byłby o wiele wyższy. Z uwagi na to, że bank zabezpiecza się w przypadku kredytu hipotecznego nieruchomością może stworzyć lepsze warunki kredytowe.

Według wszelkich kalkulacji kredyt gotówkowy opłaca się brać na krótszy czas spłaty, a kredyt hipoteczny na wiele lat. Oczywiście istnieją bardzo atrakcyjne oferty w obu przypadkach, ale zasada ta pozostaje niezmienna.

Gdzie najlepiej po kredyt hipoteczny?

Kredytobiorcy często zadają sobie to pytanie. Którą ofertę banku wybrać? Gdzie najlepiej wziąć kredyt hipoteczny, żeby nie przepłacić. W obecnej chwili banki prześcigają się między sobą, który ma lepszą ofertę. Do twojej dyspozycji oddajemy symulator rat kredytu hipotecznego, poznasz wysokość miesięcznego kosztu w kilka sekund. Sprawdź sam i przekonaj się, że propozycje banków są od siebie bardzo różne.

Oblicz kredyt hipoteczny
Kalkulator pozwoli poznać Ci najlepsze oferty na kredyt hipoteczny. Oblicz ratę kredytu mieszkaniowego i wybierz najtańszą propozycję banków.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to wiele wydarzenie w życiu rodzinnym. Tak więc wybór banku, z którym zwiążemy się na długie lata umową o kredyt mieszkaniowy powinien być zaufaną instytucja finansową. Bez wątpienia polecić można PKO BP, Pekao SA, BNP Paribas. Są to banki z naprawdę imponującym stażem i mnóstwem zadowolonych klientów.

Tematy: