Obliczanie raty kredytu

Bez wątpienia przed wzięciem kredytu należy obliczyć raty miesięczne. Wysokość raty zależna jest od wysokości zaciągniętego kredytu oraz czasu spłaty zadłużenia. W związku z tym należy szczegółowo zapoznać się z opłatami proponowanymi przez bank.
Obliczanie raty krdytów

W skład opłat kredytu gotówkowego czy hipotecznego wchodzić mogą takie koszty jak prowizja za przyznanie pożyczki, oprocentowanie nominalne oraz ubezpieczenie.

Czym są wymienione opłaty i jak uwzględnić je we wzorze do obliczania?

  • prowizja to opłata pobierana w momencie zaciągania zadłużenia, koszt waha się od kilku do kilkunastu procent. Czasami można spotkać oferty bez prowizji w takim baku jak: Alior Bank, Santander, PKO, Citi Handlowy.
  • oprocentowanie nakłada wysokość odsetek jakie kredytobiorca będzie musiał pokryć. Wyższy procent oraz większa ilość rat kredytu spowoduje podniesieniem całkowitego koszu zaciągniętego kredytu.
  • ubezpieczenie ma zapewnić klientowi banku ochronę przez niespodziewanymi zdarzeniami. Zostaje doliczone do całkowitej kwoty kredytu, lecz nie zawsze jest wymagane i można z niego zrezygnować. Polisy chronią przed utratą pracy, poważnym zachorowaniem oraz śmiercią kredytobiorcy.

Dla wyjaśnienia kredyt gotówkowy to oferta finansowa, która daje możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Sprawa ma się inaczej, gdy staramy się o kredyt hipoteczny, zwany też mieszkaniowym. W założeniu jest to zaciągnięcie zadłużenia na nieruchomość.

Obliczamy ratę kredytu gotówkowego

Najprostszym i najszybszym sposobem, aby obliczyć ratę kredytu gotówkowego będzie skorzystanie z kalkulatora kredytów gotówkowych. Przygotowany na podstawie wzoru, którego możesz użyć samodzielnie do obliczenia równych rat pożyczki.

Wzór na obliczanie raty kredytu
Wzór na obliczanie raty kredytu

gdzie:
I – wysokość raty równej,
N – kwota udzielonego kredytu,
r – oprocentowanie kredytu w skali roku,
k – liczba rat płatnych w ciągu roku (np. k=4 dla rat płatnych co kwartał),
n – liczba rat.

Źródło wzoru: Wikipedia

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny cieszy się coraz to większym zainteresowaniem. Nie bez powodu większość banków posiada go w swojej ofercie dla kredytobiorców. Udostępniliśmy szybki narzędzie do znalezienia najtańszego kredytu hipotecznego na polskim rynku. Sprawdź, który kredyt mieszkaniowy jest obecnie najlepszy według rankingu.

Obliczenie całkowitego kosztu kredytu

Jeżeli znasz już miesięczny ratę kredytu to bez problemu obliczysz całkowity koszt zadłużenia. Do otrzymania wyniku wystarczy pomnożyć miesięczną ratę kredytu przez ilość miesięcy do spłaty. Dzięki temu działaniu otrzymasz całkowitą kwotę do spłaty, którą należy odjąć od wysokości otrzymanej wypłaty z banku.

Zrób symulację zdolności kredytowej

Zawsze przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu czy pożyczki sprawdź czy posiadasz zdolność kredytową. Kredyty gotówkowe to szybki sposób na otrzymanie dodatkowej gotówki, lecz należy pamiętać o finansowym zabezpieczeniu. Zdolność kredytową obliczysz przez naszą stronę internetową. Kalkulator nie wymaga rejestracji, ani też podawania danych osobowych.

Tematy: Kredyt