Kredyt bez BIK – czy to możliwe?

Prawdopodobnie trafiłeś na ten artykuł, gdyż bank nie udzielił Ci kredytu gotówkowego po sprawdzeniu Twojej historii w BIK. Przy udzielaniu pożyczki brane pod uwagę jest kilka aspektów dotyczących naszych finansów. Jedną z nich jest właśnie przeprowadzenie kontroli w tak zwanym BIKu.
Kredyt bez BIK
Sprawdzenie kredytobiorcy w BIK

Co to jest BIK?

BIK to nic innego jak Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ma za zadanie zbieranie danych o kredytobiorcach oraz wystawianie historii kredytowej. Na jej podstawie podejmowana jest decyzja o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku np. o kredyt gotówkowy.

W bazie BIK znajdują się takie informacje o kredytobiorcy jak:

  • wysokości zaciągniętego kredytu lub kredytów
  • dzień spłat zadłużeń
  • dni opóźnienia spłaty rat (jeżeli takie występują)

Na podstawie tych danych zostaje wyliczona punktacja, która wskazuje czy klient starający się o kredyt może go otrzymać. Jeżeli twoja historia kredytowa wypada pozytywnie to nie powinno sprawiać problemu otrzymanie nowego kredytu. Schody zaczynają się w momencie, gdy jest zupełnie odwrotnie, a sytuacja finansowa nie pozwala na udowodnienie w banku, że ma się cokolwiek poprawić.

Jakie dane posiada Biuro Informacji Kredytowej?

W księgach BIK znajdują się informacje o kredytach gotówkowych, pożyczkach. W ostatnich latach zostały dodane również karty kredytowe, limity (debet) na koncie oraz szybkie pożyczki.

BIK współpracuje również z:

  • BIG Informonitor
  • KRD
  • ERIF

Czy istnieją kredyty bez BIK?

Jeżeli chodzi o kredyt bez BIK w banku to bez wątpienia szansa jest znikoma. Po tego rodzaju zadłużenia należy udać się do firm pożyczkowych. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich sprawdzi twoją historię kredytową oraz zdolność kredytową. Istnieje jednak, kilka firm, które mogą, ale nie muszą zatwierdzą wniosek o pożyczkę nie sprawdzając cię w Biurze Informacji Kredytowej. Umieściliśmy kilka z nich w rankingu kredytów gotówkowych.

Do kogo skierowane są takie oferty?

Niektóre firmy po prostu nie weryfikują w bazie lub dopuszczają, że klient ma nie za ciekawą opinię kredytową. Według badań z takiego rodzaju pożyczek korzystają osoby, które mają:

  • komornika sądowego
  • problem z terminową spłatą zobowiązań
  • niską zdolność kredytową
  • negatywną historię kredytową w BIK oraz KRD

Jak poznać swoją historię BIK?

BIK na swojej stronie umieścił możliwość logowania się na swoje konto po uprzedniej rejestracji. Usługa jest płatna, a koszt jej wynosi 99 zł brutto. Tak zwany Pakiet BIK zawiera 12 raportów z każdego kolejnego miesiąca od zakupu pakietu. Dzięki rejestracji otrzymasz alert o zaległościach lub próbie wyłudzenia. Otrzymasz też dostęp do bieżącego statusu Twoich zobowiązań.

Pamiętaj, samo posiadanie dobrej historii kredytowej nie wystarczy do otrzymania kredytu gotówkowego czy pożyczki. Jednym z ważniejszych czynników jest posiadanie zdolności kredytowej.

Poznanie zdolności kredytowej

Przygotowany na naszej stronie kalkulator zdolności kredytowej da ci możliwość obliczenia twoich możliwości kredytowych. Wystarczy wypełnić kilka informacji odnośnie swojego gospodarstwa domowego. W ciągu zaledwie chwili program wyświetli możliwą kwotę o jaką możesz się starać.

Tematy: