Kod Swift – co to jest? Kody polskich banków

Kod Swift - co to jest? Numer używany przy wykonywaniu przelewu zagranicznego, choć nie zawsze. Zdarzyć się może, że poza numerem IBAN zostaniemy poproszeni o podanie kodu Swift. Poniżej znajdziesz kody polskich banków potrzebne do realizacji międzypaństwowej operacji bankowej.
Kod Swift

Jak powinien wyglądać i co zawierać kod Swift? 8-znakowy numer przypisany do każdego polskiego banku osobno. Ciąg literowo-cyfrowy ma na celu rozpoznanie banku, do którego został przekierowany przelew przez adresata. Istnieje możliwość, że kod Swift zawiera nie 8, a 11 znaków. Wynika to z podania w numerze oddziału banku.

Historia Swift

Skrót Swift został zaczerpnięty od instytucji, która zajmuje się obsługą międzynarodowego ruchu pieniężnego. Przydziela i rejestruje ona kody banków, a jej nazwa w całości to: Society for Worldwide Interbank Financial Telecommuciation (tłum. Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej). Dla kodu Swift spotkać można się również z określeniem kod BIC (Business Identifier Code), chodzi oczywiście o ten sam numer.

Stowarzyszenie zostało założone w 1973 roku przez banki z 15 krajów. Kod BIC zostaje nadany nie tylko bankom, ale również instytucjom pozabankowych. Numer może otrzymać też giełda wymiany walut, brokerzy oraz firmy zajmujące się finansami, a w szczególności tymi zagranicznymi. W obecnej chwili z systemu Swift / BIC korzysta już ponad 10 tys. podmiotów, a liczba ta ciągle rośnie.

Kod Swift – mBank, PKO BP, Santander, ING, Alior Bank. Millenium, BNP Paribas

Kody Swift / BIC najpopularniejszych banków polskich mBank, PKO BP, Santander, ING, Alior Bank. Millenium, BNP Paribas. Numer możesz znaleźć również w witrynie banku lub po zalogowaniu się na swoje konto.

Kody Swift / BIC polskich banków

  • mBank – BREXPLPWMUL
  • PKO BP – BPKOPLPW
  • Santander – WBKPPLPP
  • ING – INGBPLPW
  • Alior Bank – ALBPPLPW
  • Millenium – BIGBPLPW
  • BNP Paribas – PPABPLPKXXX

Pełna lista banków: Kody SWIFT

Tematy: